VÍTEJTE V AIKIDO DOJO AIKISPOT

Trénink Aikido probíhá obdobně jako u jiných bojových umění nebo sportů. Začíná klasickou rozcvičkou, kdy připravíte svaly a klouby na akci, následuje nácvik pádů a technik samotných. Aikido lze vizuálně asi nejlépe přirovnat k Judu. Obsahuje obdobné páky na klouby, přehozy, porazy, vychýlení a vstupy i znehybnění na tatami.

V Aikido se ale nejde na body a podle soutěžních pravidel. Trénink Aikido probíhá v přátelské atmosféře, kdy se všichni snaží o všeobecnou harmonii. Neexistují zde vítězové ani poražení, všichni jsou partneři na společné cestě. Cvičenci se během tréninku střídají v rolích uke a tori. Uke vytváří podmínky pro aplikaci techniky a do určité míry je možné chápat jej jako útočníka a tori je ten, který techniky aplikuje. V aikido se obvykle cvičí ve dvojicích. Zkušenější studenti pak aplikují techniky i proti více uke. K zlepšení koncentrace a pozornosti, nácviku správné vzdálenosti a dalším dovednostem, pak slouží také cvičení ze zbraněmi jo (dřevěná tyč), bokken (dřevěný meč) a tanto (dřevěný nůž).


UKÁZKY TECHNIK

Během prvních 3-4 měsíců cvičení si v přiměřeném tempu osvojíte zejména techniky v postoji (TACHIWAZA) ke složení prvního technického stupně 6. kyu (ÚTOK – TECHNIKA): SHOMENUCHI KIAWASE – IRIMINAGE a KOTEGAESHI, KATATETORI AIHANMI – IKKYO OMOTE a URA, KATATETORI GYAKUHANMI – SHIHONAGE OMOTE a URA, RYOTETORI – TENCHINAGE a GENKEIKOKYUNAGE


CO SI VZÍT S SEBOU NA TRÉNINK

Pro přechod ze šatny do dojo (prostor, kde se cvičí) si vezměte žabky. Na tatami (žíněnka) cvičíme bosi a proto je třeba nohy před tréninkem omýt. Pro začátek není třeba pořizovat kimono. Tepláky nebo volné sportovní kalhoty postačí. Pokud si po tréninku rádi dáte sprchu, nezapomeňte osušku a případně i menší ručníček na otírání potu během tréninku. Sprchový gel nebo mýdlo, láhev s vodou a jste vybaveni. Pokud výjimečně něco zapomenete v dojo je pár čistých ručníků i svršků k zapůjčení.


VÝBĚR KIMONA

Pokud byste rovnou chtěli cvičit v kimonu, je to možné. Vybírejte však vždy kimono určené na Aikido případně na Judo. Vršek kimona je vyráběn ze speciální látky, která odolává opakovaným úchopům a tahání, aniž by se hned roztrhala. Poznáte ji podle charakteristického rýžového vzoru – viz foto.


CVIČENÍ A ZKOUŠKY TECHNICKÉ VYSPĚLOSTI

Cvičení v Aikido dojo AIKISPOT probíhá v malých skupinách (maximálně 5 cvičenců). Díky tomu je zajištěn takřka individuální přístup každému studentovi. Mimo rozvrh tréninků je dále možno domluvit se s vedoucím dojo na individuálních osobních trénincích (maximálně 2 cvičenci), ať už se chcete více zdokonalit v technikách nebo se připravujete na zkoušky.

Vedoucí dojo je členem SAA (Slovenská Aikido Asociácia), která je mezinárodně akreditovaná a získala tzv. Hombu Recognition (právo udělovat zkoušky technické vyspělosti Dan Aikikai, které jsou uznané Aikikai Hombu Dojo Tokyo – světovou centrálou Aikido). V tuto chvíli zahajuje jednání o vstupu Aikido dojo AIKISPOT do této asociace tak, aby jeho studenti mohli do budoucna skládat mezinárodně uznané zkoušky technické vyspělosti Kyu i Dan. V SAA se cvičí podle systému, který vytvořil sensei Masatomi Ikeda 7. dan Aikikai, Shihan.


ROZVRH TRÉNINKŮ

DENČAS
PONDĚLÍ20:00-21:30
STŘEDA20:00-21:30
PÁTEK20:00-21:30

CENÍK TRÉNINKŮ

OBDOBÍPOČET TRÉNINKŮCENA TRÉNINKUCELKOVÁ CENA
1 MĚSÍC12200,-2 400,-
6 MĚSÍCŮ72150,-10 800,-
OSOBNÍ TRÉNINK (MAX. 2 CVIČENCI)1700,-DLE POČTU TRÉNINKŮ